Mi az az IUD, és hogyan történik a felhelyezése?
Mi az az IUD?
Az IUD (intrauterin device), magyarul intrauterin eszköz, egy fogamzásgátló módszer, amelyet a méhüregbe helyeznek el, és hosszú távú, visszafordítható védelmet nyújt a teherbeesés ellen.
Az IUD két fő típusa:
- Réz alapú IUD: A réz IUD a méhüregbe helyezett kis réztekercs, amely folyamatosan alacsony dózisú rezet bocsát ki. A réz spermicide hatással rendelkezik, vagyis megakadályozza a spermiumok mozgását és megakadályozza a megtermékenyítést. A réz IUD nem tartalmaz hormonokat, és akár 5-10 évig is hatékony lehet.
- Hormonális IUD: Ez a típus kis mennyiségű progesztogén hormont (például levonorgestrelt) bocsát ki, amely a méhnyálkahártyát vékonyítja, így megnehezíti a megtermékenyített petesejt beágyazódását. Ezen kívül a hormon csökkenti a méh összehúzódásait, ami csökkenti a menstruációs vérzést és fájdalmat. A hormonális IUD általában 3-5 évig hatékony.
Az IUD egy nagyon hatékony fogamzásgátló módszer, amely az orvos vagy nőgyógyász által végzett egyszeri beavatkozás után hosszú távú védelmet biztosít. Az IUD eltávolítható, és a termékenység gyorsan visszatérhet a használat megszüntetése után.
Amennyiben ezt a fogamzásgátló módszert választja, úgy szakemberünk ultrahang vizsgálattal történő szoros kontroll során felhelyezi a méh üregébe.
Hogyan történik az IUD felhelyezése?
Az IUD (intrauterin eszköz) felhelyezése orvosi beavatkozás, amelyet nőgyógyász vagy szakorvos végez. Az alábbiakban bemutatjuk a felhelyezés lépéseit:
1. Konzultáció és előkészítés:
Először egy orvosi vizsgálat szükséges, hogy megbizonyosodjanak arról, hogy az IUD megfelelő választás a páciens számára. Az orvos átbeszéli a lehetőségeket, a kockázatokat,
és megbeszéli, hogy milyen típusú IUD (réz alapú vagy hormonális) lenne a legmegfelelőbb, receptre felírja az Ön számára, amit meg tud vásárolni. Az orvosnak tudnia kell a páciens egészségügyi állapotáról (pl. fertőzések, hormonális zavarok, méhproblémák stb.), hogy biztosítani tudja a beavatkozás biztonságát.
2. Előkészületek:
A beavatkozás általában a menstruációs ciklus közepén történik, amikor a méhnyak puhább
és nyitottabb, így könnyebben elvégezhető a felhelyezés.
Az orvos sterilitásra ügyelve előkészíti a szükséges eszközöket, és az eljárás előtt
fájdalomcsillapítót adhat be, hogy csökkentse a fájdalmat vagy kellemetlenséget. Néhány
esetben helyi érzéstelenítést is alkalmazhatnak.
3. A felhelyezés folyamata:
A páciens fekvő helyzetbe kerül, általában a lábakat a gyógyászati székbe helyezve,
akárcsak egy nőgyógyászati vizsgálat során. Az orvos egy hüvelytágító segítségével tágítja a hüvelyt, hogy hozzáférjen a méhnyakhoz. Ezután a méhnyakat fertőtlenítik, hogy elkerüljék a fertőzés kockázatát. Az orvos az IUD-t egy speciális eszközzel a méhüregbe helyezi. Az IUD felhelyezése csak
néhány percet vesz igénybe, és az eszközt megfelelő helyre pozicionálja a méhben. A
pozícióját ultrahang vizsgálat során ellenőrzi.
4. Az eszköz rögzítése:
Az IUD-t szálak rögzítik a méhnyakhoz, amelyeket a páciens nem fog észlelni, de szükség
esetén az orvos a későbbiekben a szálakat ellenőrizheti. A szálak segítségével az IUD
később eltávolítható.
5. A beavatkozás utáni teendők:
Az IUD felhelyezése után a páciensnek rövid pihenőt adnak, hogy biztosítsák, hogy jól érzi magát.
Az eljárás után enyhe fájdalom, görcsök vagy vérzés előfordulhat. A menstruációs fájdalomhoz hasonló tünetek a következő napokban is megjelenhetnek, de általában maguktól elmúlnak. Ha bármilyen szokatlan fájdalmat, vérzést vagy fertőzés jeleit tapasztalja, azonnal orvoshoz kell fordulni.
6. Követés:
Az IUD felhelyezése után az orvos rendszeresen ellenőrzi a szálakat, hogy biztos legyen benne, hogy az eszköz a megfelelő helyen maradt. Az első ellenőrzés általában 4-6 hét múlva történik. Ha bármilyen problémát észlel, például erős fájdalmat vagy rendellenes vérzést, az orvos
azt javasolhatja, hogy távolítsák el az eszközt, és más fogamzásgátló lehetőségeket
ajánlhat.
A felhelyezés teljesen biztonságos, ugyanakkor előfordulhat némi kellemetlenség, feszülő alhasi fájdalom. A fájdalom enyhítésére gyakran javasolt fájdalomcsillapítókat szedni a beavatkozás után, illetve az orvos tanácsát követni a gyógyulási folyamat során.
Kapcsolódó blog bejegyzések
Rólunk mondták
Aenean laoreet faucibus.”
Aenean laoreet faucibus.”
Aenean laoreet faucibus.”
Aenean laoreet faucibus.”
Aenean laoreet faucibus.”
Aenean laoreet faucibus.”
Aenean laoreet faucibus.”
Aenean laoreet faucibus.”